Здоровий організм – це насамперед здорове серце !

день серця

29 вересня щороку за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я проводиться Всесвітній день серця. Метою цього Всесвітнього дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, здоровий спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від серцево-судинних захворювань.

Серцево-судинні захворювання є головною причиною смерті в світі: щороку вони забирають більше 17 мільйонів людських життів.

Захворювання серцево-судинної системи займають перше місце з головних причин смертності серед чоловіків і жінок в усьому світі. Близько 50% всіх випадків смерті від серцево-судинних зумовлені раптовою серцевою смертю (далі – РСС), що складає до 30% в структурі загальній смертності населення, серед яких 40% займають особи працездатного віку. Останнім часом почастішали навіть випадки раптової смерті серед молодих людей. Відомо, що частота РСС в загальній популяції людей складає 1-2 на 1000 осіб у рік, тобто в межах Запорізької області це 2500 – 3000 смертей щороку.

                Здоровий організм – це насамперед здорове серце.

 У наші дні серцево-судинні захворювання займають друге місце після онкології. З найпоширеніших захворювань серця, найчастіше зустрічаються ішемічна хвороба серця, пороки, артеріальна гіпертензія і порушення ритму. Хвороби серця, причини і профілактика грають важливу роль в нашому житті.
Хвороби серця широко поширені як серед населення похилого віку, так і серед молоді.

                                Хвороби серця і причини їх розвитку
Ішемічна хвороба серця
До ішемічної хвороби серця відносяться стенокардія та інфаркт міокарда. Ішемічна хвороба серця розвивається при закупорці холестеринової бляшкою судин, які живлять серцевий м’яз. В результаті цього серце не отримує в повному обсязі поживні речовини і кисень. Постійне недоотримання кисню серцевим м’язом кисню призводить до обмеження кровопостачання.

Факторами ризику є гіпертонія, зокрема не лікована, підвищений рівень холестерину в крові, спадкова схильність, малорухливий спосіб життя, куріння, прийом алкоголю.

Артеріальна гіпертензія
Гіпертонія є найпоширенішим захворюванням серед усіх серцевих хвороб. Хворіють нею найчастіше люди після сорока років. Але останнім часом, хвороба все частіше і частіше зустрічається у людей молодого віку, а також у підлітків.

Артеріальна гіпертензія – це хронічне підвищення артеріального тиску. При підвищеному холестерині, збільшується маса і сила серцевого м’яза, викликаючи гіпертрофію серця. При частому підвищенні тиску серце починає слабшати і призводить до розвитку серцевої недостатності. Одними із серйозних ускладнень гіпертонічної хвороби серця є інфаркт міокарда, інсульти, ураження нирок і зору.

Пороки серця
Вади серця поділяють на 2 категорії: вроджені і набуті.

Вроджений порок серця – це дефект в структурі серця або великому посуді, що з’явилася з самого народження. Іноді зустрічаються комбіновані вади серця, коли уражаються кілька клапанів одночасно. Вроджені вади серця є основною причиною дитячої смертності.

Набутий порок – виникає при перевантаженні клапанів, може бути наслідком інфекційної хвороби. Як і вроджені вади, набуті можуть бути комбінованими.

Порушення серцевого ритму
Порушення серцевого ритму або аритмії – це перебої в роботі серця.
Розрізняють кілька варіантів порушення серцевого ритму:
Тахікардія
– хвороба серця, яка виникає внаслідок прискореного скорочення передсердь.
Екстрасистолія – Передчасне скорочення шлуночків.
Миготлива аритмія – це швидкі безладні скорочення передсердь.
Повна блокада серця – зниження частоти серцевих скорочень до 30 ударів на хвилину і нижче.

Серцева недостатність
Серцева недостатність може виникнути в результаті перенесеного серцевого захворювання або ж розвинутися самостійно, на тлі іншого захворювання, наприклад цукрового діабету. Проявляється серцева недостатність задишкою, яка починається спочатку після фізичного навантаження, а потім вже і в спокої.

                              Ознаки хвороби серця

Природа захворювань серцево-судинної системи різна, але є основні ознаки хвороби серця. Так, симптоми хвороби серця такі:

 задишка навіть при невеликому фізичному навантаженні або в спокої;

загальна слабкість, низький рівень витривалості;

прискорене серцебиття;

душить сухий кашель;

 періодичне прискорене і нерівне дихання;

 напади задухи, що стискає біль в грудній клітці;

 відчуття тупого болю в області печінки або серця;

набряки ніг;

неспокійний сон, безсоння.

   Заходи профілактики захворювань серцево-судинної системи

 Якщо будь-які з перерахованих симптомів регулярно виявляються і приносять дискомфорт, то необхідна консультація лікаря-кардіолога для постановки правильного діагнозу. Ніякого самолікування, прояв ознак хвороб серця-це дуже серйозно!

 Основою профілактики хвороб серцево-судинної системи виступають наступні заходи:

дотримання режиму дня, правильного харчування;

відмова від куріння, вживання алкоголю;

регулярні медичні огляди;

правильне і повноцінне лікування під час простудних захворювань;

регулярні посильні фізичні навантаження.

       Таким чином, здоровий спосіб життя, спорт, правильне харчування – основа профілактики хвороб серця. Крім того, психологічний комфорт, спокій і душевна рівновага сприяють збереженню серця молодим, сильним і здоровим на довгі роки.

Відповідальний укладач

                                                             Головний лікар В. П. Красник