Літні небезпеки

relax_family

Літо – час відпочинку. Хтось залюбки проведе  довго­очікувані вихідні в горах, насолоджуюсь неймовірними краєвидами та смакуючи шашлики, інші заздалегідь придбали путівки, аби побачити море, а є й такі, хто прекрасно проведе відпустку вдома, часто відвідуючи приміські водойми, вдосталь гуляючи на вулиці чи просто гріючись на сонці.

Але в цей період не варто забувати й про обережність – деякі літні небезпеки можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю, а в певних ситуаціях навіть становити небезпеку для життя.

Щоб літо не обернулося на проблеми, лікарі радять не забувати про деякі надзвичайно важливі моменти. Адже спека для нашого здоров’я не менше (а може – й більше!) небезпечна, ніж холод.

Сонячні та теплові удари, опіки, нещасні випадки на воді, травми, укуси комах, кишково-шлункові проблеми – усе це наслідки легковажного ставлення до здоров’я влітку.

Щоб літній відпочинок на природі не обернувся бідою, щоб уберегти себе і свою родину від непередбачуваних проблем, та як уникнути важких, а деколи й трагічних наслідків, коли вони все ж виникли, слід дослухатись до рекомендацій фахівців.

Остерігайтеся палючого сонця

Влітку так хочеться погрітися на сонці та позасмагати. Але важливо пам’ятати, що надмірне перебування під його променями може викликати почервоніння шкіри або опік. Для того, щоб захистити ніжну шкіру від небажаних наслідків, вирушаючи на вулицю, користуйтеся сонцезахисним кремом. А в період із 11.00 і до 16.00 години краще взагалі не виходьте під сонце, особливо з дитиною.

Також у спекотну сонячну погоду через тривале перебування на природі можуть виникнути не лише опіки, а й теплові удари та перегрівання. Отож, якщо відчули запаморочення та головний біль, а шкіра стала вологою, змініть обстановку.

Перебуваючи довгий час на сонці, можна навіть втратити свідомість. Щоб цього не сталося, перемістіться у прохолодне приміщення, підніміть ноги та покладіть під коліна валик з одягу. На голову накиньте рушник змочений холодною водою. Попийте холодного чаю і викликайте «швидку». А  якщо сильно обпеклися на сонці, то в домашніх умовах підійде Пантенол.

Не тільки опіками небезпечний літній сезон для шкіри. У спеку збільшується кількість гнійничкових захворювань – вискакують прищі, з’являється висип та інші болячки.Щоб не допустити появи гнійників на тілі, дерматологи радять приймати ваннуз настоями трав-антисептиків: ромашки, чистотілу, череди. Та й загалом не забувати про частий душ!

 

Будьте обережними на воді

У спекотні дні, що нині спостерігаються на території України, більшість людей рятуються від палючого сонця на берегах водойм.

Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати.  Та навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним і суворо дотримуватись правил поведінки на воді. Необхідно звернути особливу увагу на пояснення  правил поведінки на воді дітям.

Правила безпечної поведінки на воді та біля води:

  • діти повинні купатися обов’язково під наглядом дорослих;
  • вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;
  • не купайтеся i не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально відведених місцях;
  • не можна запливати за обмежувальні знаки;
  • слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія;
  • якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово i плавно повертаючи до берега;
  • не купайтеся в холодній воді, щоб не сталося переохолодження;
  • не треба купатися довго, краще купатися кiлька разів по 20-30 хв.;
  • не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть завдати шкоди;
  • не подавайте без потреби сигналів про допомогу;
  • не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;
  • купатися рекомендовано вранці i ввечері;
  • не слід купатися наодинці;
  • не підпливайте до коловоротів, пароплавів i катерів;
  • не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.

Стережіться укусів комах

Літо люблять не лише люди, а й різні комахи. Однак «близьке спілкування» з ними може призвести до неприємних наслідків. Наприклад, укус комара здатний викликати алергічну реакцію, яка може супроводжуватися не лише почервонінням, свербінням, а й набряком на місці укусу. Також не забувайте, що комарі можуть переносити інфекцію. Щоб захиститися від цих комах, використовуйте репеленти.

Любите збирати ягоди та гриби у лісі або просто ходити босоніж по траві або землі,тоді робіть це обережно, адже так легко наступити на отруйних павуків та змій.

Після укусу рану продезінфікуйте та накладіть стерильну пов’язку, а зверху прикладіть холодний компрес, щоб не дати отруті поширюватися. Викликайте «швидку», але не відсмоктуйте отруту і не розрізайте ранку у цілях вилучення отрути. Краще багато пийте (воду, чай, але не каву).

Також у лісі, чагарнику чи високій траві існує ймовірність укусу кліщів. Нагадаємо, що ці комахи здатні переносити такі хвороби, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) та кліщовий вірусний енцефаліт. Якщо виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту.

Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: захопіть петлею з нитки тіло кліща щонайближче до шкіри і видаліть його коловими рухами, викручуючи кліща проти годинникової стрілки.

Увесь відпочинок можуть зіпсувати й укуси бджіл чи ос. Вжаливши, вони здатні провокувати різні алергічні реакції – від висипу до набряку. Найважча форма – анафілаксія, коли отрута бджоли призводить до зниження артеріального тиску, що може мати летальний наслідок.

Якщо сильна алергічна реакція виникла у вас вперше, прикладіть до місця укусу щось холодне й негайно зверніться до найближчого медичного закладу. Якщо не маєте можливості звернутися по допомогу, витягніть жало, але робіть це обережно, щоб не розчавити «отруйний» мішечок. Місце укусу протріть перекисом водню, прикладіть щось холодне і випийте антигістамінний препарат,  а  при необхідності – й знеболювальне.

Уникайте отруєнь

Літо – найпоширеніший час для кишкових інфекцій. Заразу можна підхопити з’ївши що-небудь смачне або просто купаючись у басейні, де живуть чимало різних збудників кишкових інфекцій.

Кишкові інфекції передаються через споживання зараженої їжі, вживання зараженої води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки і предмети побуту. Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах та овочах.

Як уберегтись від отруєння

Збираючись відпочити на природі, не беріть з собою ковбасних, молочних, кондитерських виробів, м’ясних салатів, паштетів тощо. Випічку з кремами краще замінити на пиріжки з вишнею, чорницями, яблуками тощо.

Якщо відпочинок на природі не можете уявити без шашлика, купуйте і маринуйте м’ясо для нього самі, а головне – добре його просмажуйте. Згідно зі статистикою, 15% літніх отруєнь припадає саме на неякісні шашлики

Утримуйтесь від вживання незнайомих грибів, ягід, трав та інших рослин. При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж) виключайте контакт продуктів з ґрунтом та піском.

Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій.

Кроки до безпечнішої їжі

  1. Підтримуйте чистоту:

мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу;

мийте руки після відвідування туалету;

вимийте і продезинфікуйте всі поверхні і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі;

захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.

  1. Відокремлюйте сиру їжу від готової:

відокремлюйте сире м’ясо, птицю і морепродукти від інших харчових продуктів;

для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками;

зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами.

  1. Ретельно готуйте їжу:

ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти;

доводьте страви до кипіння, щоб переконатися, що вони готувалися при щонайменше 70°С.;

сік м’яса чи птиці при приготуванні повинен бути прозорим, а не рожевим;

ретельно підігрівайте приготовану їжу.

  1. Зберігайте їжу при безпечній температурі:

не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш ніж на 2 години;

зберігайте приготовані страви гарячими (60°С) аж до подачі до столу;

не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику;

не розморожуйте продукти при кімнатній температурі.

  1. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:

використовуйте чисту або очищену воду;

обирайте свіжі і незіпсовані продукти;

ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх сирими;

не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.

Перша допомога при харчовому отруєнні

При перших ознаках харчового отруєння слід негайно промити шлунок чистою водою, можна злегка підсоленою. Випити максимум, потім викликати блювоту. Повторювати процедуру слід доти, поки зі шлунка не почне виходити вода без сторонніх домішок.

Після промивання шлунка слід прийняти ентеросорбенти, що допоможуть вивести отруйні речовини з організму. Переважно це активоване вугілля, смекта, ентеросгель тощо. Приймати слід згідно з інструкцією, кожні 4 години.

Якщо очистити шлунково-кишковий тракт не вдалося і токсини встигли всмоктатися в кров, слід почати пити мінеральну воду без газу. Це допоможе швидше очистити організм і відновити водний баланс. Зверніть увагу: пити треба часто, плавно, невеликими ковтками, щоб не давати додаткового навантаження на постраждалий організм.

Якщо відбулася дуже велика втрата рідини, слід приймати розчини, що дозволять відновити баланс мінералів і електролітів. Наприклад, регідрон, який можна купити в аптеці.

Після промивання шлунка та прийому ліків, слід зберігати спокій. Перебуваючи на питному режимі, бажано 5-7 годин або більше не вживати їжу, потім перейти на щадний, дієтичний раціон.

Якщо після промивання шлунка та прийому ентеросорбентів  не кращає, триває блювота, тримається температура тощо, слід негайно звернутись до лікаря. Самолікування небезпечне!

Збираючись у відпустку чи  вихідними днями на природу, не забудьте прихопити аптечку з найнеобхіднішим:  активоване вугілля, спазмолітики, сонцезахисні креми чи гелі, бинти, йод, зеленку, перекис водню, спирт мурашиний, нашатирний спирт, валідол тощо.