До Всесвітнього дня боротьби проти раку

рак

Як уберегтись від раку

      З кожним роком число онкологічних хворих постійно зростає. Таку тенденцію фахівці пов’язують з різними обставинами: збільшенням тривалості життя, забрудненням навколишнього середовища, шкідливими звичками, гіподинамією, спадковістю та іншими причинами.

       Висока смертність від онкологічних захворювань в першу чергу пов’язана з пізнім зверненням хворого до лікаря, коли хвороба вже складно піддається лікуванню. Відзначимо, що досягнення сучасної медицини дозволяють діагностувати і повністю лікувати рак на ранніх стадіях, а також усувати безліч передпухлинних станів. У боротьбі з раком в розвинених країнах величезна роль відводиться первинній та вторинній профілактиці онкологічних захворювань.

                      Первинна профілактика злоякісних пухлин

       Під первинною профілактикою раку розуміють попередження передпухлинних змін шляхом усунення несприятливих факторів навколишнього середовища, корекції способу життя, а також підвищення резистентності організму.

        Первинна профілактика раку здійснюється за такими напрямами:

       Онкогігієнічна профілактика  – це комплекс заходів щодо усунення впливу на людину канцерогенних (що викликають рак) речовин. Список джерел канцерогенів досить великий, та в даній статті ми акцентуємо увагу лише на деяких з них. Одним з провідних факторів розвитку онкологічних захворювань є куріння. В тютюновому димі міститься більш 3500 хімічних сполук, серед яких безліч поліциклічних ароматичних вуглеводнів, нітромістячих речовин і ароматичних амінів, що є сильними канцерогенами. За даними медичної літератури, близько 90% раку легень у чоловіків викликано саме курінням. Також куріння сприяє розвитку раку стравоходу, сечового міхура та підшлункової залози.

       Розвитку раку також сприяє надмірне вживання алкоголю. Так, при систематичному вживанні більш 120 г чистого алкоголю в день вірогідність розвитку раку стравоходу збільшується в 101 разів! При цьому ризик розвитку патології істотно зростає при поєднанні алкоголізму з курінням.

      Психогігієна. Давно встановлено чіткий взаємозв’язок між психічним здоров’ям людини і злоякісними захворюваннями. Нервово-психічні травми, емоційна пригніченість і депресія підвищують ймовірність розвитку злоякісного процесу в будь-якій частині організму.

      Збалансована дієта. У розвитку ракових захворювань важливу роль відіграє характер харчування. Відзначено, що надмірне вживання м’ясних продуктів і смажених страв збільшує ризик появи злоякісних новоутворень. У профілактичних цілях рекомендується збагатити раціон харчування продуктами рослинного походження з високим вмістом вітамінів А, С і Е, що володіють антиоксидантною і онкопротекторною дією.

        Біохімічна профілактика. Метою біохімічної профілактики є нейтралізація бластоматозного ефекту канцерогенних речовин за допомогою хімічних та / або біологічних препаратів. Так, наприклад, одним із прикладів біохімічної профілактики є використання спеціальних препаратів для очистки води від забруднень важкими металами та іншими канцерогенними сполуками.

       Медико-генетична профілактика. Можливості сучасної медицини дозволяють виділяти сім’ї з несприятливою спадковою схильністю і імунологічною недостатністю, що збільшує ризик появи злоякісних пухлин. Таким людям рекомендується уникати контактів з канцерогенами і вести здоровий спосіб життя.

       Вакцинація. Деякі види раку (наприклад, рак шийки матки) розвиваються внаслідок вірусної інфекції. На сьогоднішній день розроблена вакцина від деяких видів вірусу папіломи людини, що викликають рак шийки матки.

      Первинна профілактика онкологічних захворювань дозволяє знизити ймовірність розвитку злоякісного процесу на 70-90%.

        Слід пам’ятати, є  п’ять основних факторів, що викликають рак:

Ожиріння

Надлишковий рівень інсуліну, властивий людям з ожирінням, стимулює розвиток ракових пухлин у кишечнику або підшлунковій залозі.

Алкоголь

Зловживання алкоголем збільшує ризик розвитку пухлини ротової порожнини, гортані та стравоходу, печінки, молочної залози і товстої кишки.

Тютюн

Куріння може викликати рак легенів або рак ротової порожнини. При вдиханні диму хімікати проникають у кров і транспортуються по всьому тілу.

Робоче місце

Робочі обов’язки деяких людей зобов’язують їх контаутувати з небезпечними канцерогенними речовинами. Наприклад, у працівників фарбувальної промисловості рак сечового міхура знаходять частіше, ніж у інших людей.

Ультрафіолет

Ультрафіолетове сонячне випромінювання є основною причиною виникнення раку шкіри. Не позбавлене небезпеки й ультрафіолетове світло в солярії.

                                    Вторинна профілактика

        Вторинна профілактика раку являє собою медичні заходи, спрямовані на діагностику передпухлинних станів, а також виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях, що забезпечує високу ефективність як хіміотерапевтичного, так і хірургічного лікування пухлини.

       Для онкологічних хвороб дуже гострим є питання ранньої діагностики. На жаль, ми боїмось сходити зайвий раз до лікаря, коли нас щось турбує —  йдемо по шляху “якось минеться”, або ковтаємо краплі чи піґулки, які порекомендувала сусідка. Все це стає даремно втраченим часом, який міг би бути корисним для своєчасного лікування. Але для онкологічних хворих є ще гірший шлях – коли людина відмовляється від традиційного лікування та відправляється до шарлатанів, які обіцяють чудодійне зцілення. Скільки таких жорстоко обманутих людей приходить до онкологічних лікарень, втративши час та шанс на нормальне повноцінне життя?!

         Отже не треба боятися пройти обстеження, розпочати лікування.  Сьогодні можна стверджувати, що рак більше не є невиліковною хворобою. Безумовно це тяжка хвороба, лікування якої потребує сил та терпіння як від пацієнта, так і від лікаря. Більше половини людей, які захворіли на рак, живуть понад п’ять років з моменту встановлення діагнозу, а при деяких типах раку та своєчасному лікуванні — 80–95% пацієнтів живуть понад 10–15 років. 

                                      Відповідальний укладач

                                      Головний лікар В. П. Красник

                                     Редактор   В.В. Портяк Кінець форми