Чоловіче здоров’я

zabota

З 11 по 17 червня  проводиться Канадський тиждень чоловічого здоров’я.

Ці червневі заходи у другий декаді місяця мають щорічний характер.

За даними ВООЗ, відсоток чоловічої патології в безплідних шлюбах становить 45–50%. Жінки традиційно вважають себе винними в неуспішних спробах зачаття, при цьому й чоловіки впевнені в тому, що вагітність не настає з вини дружини.

За останні 20 років якість сперми чоловіків у всьому світі погіршилась у 2 рази. Причини: погана екологія, стреси, малорухливий спосіб життя, поширеність статевих інфекцій,ожиріння,зловживання алкоголем і різними стимуляторами.

Причини безпліддя у чоловіків

Найбільш поширена патологія — варикоцеле (варикозне розширення вен сім’яного канатика). Понад 40% чоловіків, що проходять обстеження з приводу безпліддя, дізнаються про такий діагноз.

Інші діагнози:

хронічний простатит (запалення передміхурової залози);

хронічний везикуліт (запалення насінних пухирців);

порушення функції яєчок (аномалії розвитку, травми, променева терапія тощо);

ендокринні захворювання (найбільш список патологій, що викликають безпліддя).

Крім перерахованих факторів, безпліддя може бути викликане пухлинними процесами (наприклад: аденома передміхурової залози), відсутністю сім’явивідних потоків, порушенням роботи імунної системи (виробляються антитіла до сперматозоїдів — АСАТ), інфекціями сечостатевої системи та навіть нервовими розладами.

Аденома – це збільшення передміхурової залози.

 Частіше аденома загрожує тим, хто має хронічний простатит – недоліковане запалення передміхурової залози, яке виникло внаслідок переохолодження, потрапляння хвороботворних бактерій.

Коли її розміри переростають межі допустимого, це стає причиною інших серйозних і дошкульних проблем: порушення ерекції, часті позиви до сечовипускання, болюче й неповне випорожнення сечового міхура тощо.

Зазвичай аденома починає турбувати чоловіків після 40 років. Це пов’язано зі зменшенням вироблення андростеронів (чоловічих статевих гормонів), які підтримують роботу статевої системи. Унаслідок цього погіршується кровообіг у передміхуровій залозі, в ній накопичуються солі кальцію (кальцинати), вона втрачає еластичність, стає твердою, розростається, заважає звільненню сечового міхура.

Негативно впливає на простату й неправильне харчування (зловживання білковою, солоною, копченою, солодкою їжею).

Крім того, з віком в організмі людини зменшується кількість цинку. А він дуже потрібний для підтримання нормального функціонування передміхурової залози. І якщо в раціоні чо­ловіка мало страв, які містять цинк, це також сприяє появі аденоми. Тому одним із засобів профілактики та комплексного лікування цього захворювання є вживання гарбузового насіння – одного з найбагатших на цинк продукту.

Достатньо з’їдати жменю насіння 3–4 рази на тиждень. Дієвість цієї рекомендації народної медицини підтвердили й наукові дослідження.

Науковці давно помітили, що вегетаріанці менше страждають від аденоми простати. Тому після 40 років доцільно значно зменшити вживання м’ясних продуктів: не більше 2–3 разів на тиждень у невеликій кількості. Крім того, вони мають бути вареними, тушкованими чи запеченими.

Від смажених, копчених страв, а також ковбас та інших промислових виробів слід зовсім відмовитися.

В раціоні має бути багато овочів і фруктів: рослин­на клітковина очищає організм від токсинів, а отже сприятливо впливає на всі системи, зокрема й статеву.

Рух і масаж – дієві помічники

Малорухомий спосіб життя також негативно позначається на роботі простати. Тому потрібно побільше ходити пішки, займатися фізичними вправами, бігати підтюпцем, їздити на велосипеді тощо: все це сприятиме поліпшенню кровообігу в залозі, а отже профілактиці та лікуванню аденоми.

Помічним профілактично-лікувальним методом є й масаж залози. Але цю процедуру лікарі-урологи проводять у лікарнях та санаторіях.

Як можна уникнути безпліддя чоловікам

 Можна, якщо мова не йде про вроджену патологію. До того ж лікування чоловічого безпліддя у представників сильної половини вельми успішне. Ефективність лікування залежить від декількох факторів:

тривалості патологічного процесу;

форми безпліддя (первинне, вторинне);

віку;

результату аналізу спермограми;

показників загального здоров’я.

Медицина має великий потенціал методів, застосовуваних для розв’язання проблеми. Це консервативні, хірургічні способи, і технології екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

Діагностика безпліддя у чоловіків

Чоловічі лікарі — уролог і андролог. Саме вони визначають спектр проблем, які призводять до безпліддя. Після збору відомостей, які є важливими для фахівців, призначається спермограма (аналіз сперми).

На підставі досліджень лікар оцінює здатність сперми до запліднення, життєздатність і кількість сперматозоїдів.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, аналіз проводиться одноразово, якщо показники в межах норми. У разі коли зафіксовані відхилення, спермограму призначають повторно. При встановленні відмінностей між зразками понад 20% потрібні додаткові дослідження.

Відхиленнями від норми вважаються азооспермія (відсутність сперматозоїдів в еякуляті), або порушення морфології, рухливості та будови сперматозоїдів. Далі лікар приймає рішення про доцільність призначення додаткових тестів, які можуть бути:

мікробіологічними;

гормональними,

імунологічними;

генетичними.

При потребі призначають біопсію яєчка, УЗД.

Гормональні відхилення визначаються на основі аналізу змісту загального та вільного тестостерону, пролактину, естрадіолу, ФСГ, ЛГ, ГСПГ.

Близько 70% чоловічого безпліддя у віці до 50 років лікується якщо не встановлені вроджені аномалії розвитку статевих органів.

Лікування чоловічого безпліддя передбачає застосування консервативних і хірургічних методик, а також їх поєднання.

Якщо результат від проведених курсів відсутній, на допомогу приходять допоміжні репродуктивні технології, за допомогою яких пари знаходять батьківське щастя.

Лише фахівці, які пройшли необхідне стажування, максимально швидко визначають причину патології та призначать правильну схему лікування.

Не варто відкладати візит до андролога, якщо проблема не вирішується сама по собі.

Не варто себе позбавляти можливості знайти щастя!