29 ТРАВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВОГО ТРАВЛЕННЯ

В організмі людини близько 40 трильйонів бактерій, велика кількість яких знаходиться саме в кишечнику. В сукупності вони відомі як кишкова мікробіома.

Велика кількість корисних бактерій в кишківнику може покращити роботу імунної та психічної системи, запобігти ендокринними порушеннями, шкірними захворюваннями та раку, допомогти в боротьбі із ожирінням.

Проте, деякі види бактерій в кишечнику можуть сприяти розвитку шлунково-кишкових і системних захворювань, зокрема: запальним хворобам кишківника, астмі, ожирінню, метаболічному синдрому, серцево-судинним патологіям, автоімунним, нейроповедінковим та іншим захворюванням.

Для того, щоб зберегти мікробіому кишечника здоровою варто контролювати те, що їсте, регулярність фізичних вправ і те, як часто приймаєте антибіотики.

Вживайте більше овочів та фруктів. Вони багаті на клітковину, яка перетравлюється певними бактеріями в кишківнику і є основою формування здорового мікробіому.

Їжте цільнозернові продукти, насіння та горіхи. Цільні зерна мають низький вміст жиру, багаті на клітковину та крохмальні вуглеводи. Деякі мають низький глікемічний індекс (ГІ), що означає, що вони забезпечують повільне вивільнення вуглеводів у крові.

Додайте до свого раціону пробіотичні та пребіотичні продукти. Пробіотики — це живі мікроорганізми, які нормалізують склад та функції мікрофлори шлунково-кишкового тракту. Вони є у таких продуктах: кефірі, простокваші, ряжанці, сирі, йогурті, айрані, рікотті тощо.

Пребіотики є їжею для пробіотиків і допомагають їм підтримувати здорові бактерії в кишечнику. Пребіотики є в сирих фруктах і овочах, цільних зернах, цибулі, бобових.

Уникайте штучних підсолоджувачів. Вони негативно впливають на рівень цукру в крові та підвищують чутливість до метаболічних захворювань.

Грудне вигодовування. Малюки, яких годували грудьми впродовж 6 місяців мають значно здоровіший кишківник порівняно з дітьми, яких не годували грудьми.

Не приймайте антибіотиків без необхідності. Антибіотики завдають шкоди мікробіому та імунітету кишківника. Центр з контролю і профілактики захворювань (CDC) рекомендує обговорювати із сімейним лікарем необхідність вживання антибіотиків і альтернативні варіанти їх застосування.

Регулярно займайтесь фізичними вправами. Фізична активність збільшує кількість корисних мікробів.

17 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ

За статистикою понад 12 мільйонів українців страждають від підвищення артеріального тиску.

Гасло Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертензією цього року – «Знай свій артеріальний тиск».

Чому це важливо?

Артеріальна гіпертензія, або гіпертонія, – це підвищення артеріального тиску, стан, наслідки якого є найчастішою причиною передчасної смерті.

Підвищений артеріальний тиск без належного лікування може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень.

До 40% хворих на артеріальну гіпертензію навіть не підозрюють у себе недугу, бо часто ця хвороба протікає безсимптомно.

Щоб виявити артеріальну гіпертензію, необхідно знати її ознаки, регулярно вимірювати тиск та спостерігати за власним станом.

Симптоми артеріальної гіпертензії:

 • Підвищений тиск (верхня межа – 140 мм.рт.ст., нижня – 90 мм.рт.ст.);
 • Головний біль (найчастіше в потиличні чи тім’яній частині);
 • Періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
 • Біль в ділянці серця;
 • Підвищене серцебиття (понад 90 разів на хвилину в спокійному стані);
 • Відчуття задухи.

До груп ризику потрапляють перш за все люди з обмеженим фізичним навантаженням, курці та люди із зайвою вагою.

Як же запобігти гіпертонії? Головне у профілактиці артеріальної гіпертензії:

 • Підтримуйте нормальну масу тіла

Розрахувати масу тіла можна за простою формулою: ІМТ = МАСА в кг/ зріст в квадраті в метрах.

Наприклад, розрахунок для людини масою 80 кг і з ростом 180 см матиме вигляд: ІМТ = 80/ 1.8×1.8=24,7. ІМТ у дорослих людей свідчить про наступне: < 18,5 – про наявність у людини недостатньої ваги, 18,5-24,9 – еквівалент нормальної маси тіла, 25-29,9 – вказує на наявність зайвої ваги, ≥ 30 – є ознакою ожиріння.

 • Відмовтесь від куріння

На першій хвилині після викурювання цигарки артеріальний тиск підвищується. Мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця у осіб, які палять, виникає в 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить.

 • Обмежуйте кількість спожитого алкоголю

За даними ВООЗ, безпечної дози алкоголю не існує. Тому будь-яке вживання алкоголю становить небезпеку: чим більша кількість спожитого алкоголю, тим більше підвищується тиск.

 • Регулярно займайтеся фізичними вправами

Середнім фізичним навантаженням вважається регулярна фізична активність, що триває не менше 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень. В осіб, які ведуть малорухомий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50% вищий, ніж у фізично активних людей.

 • Обмежуйте споживання солі

Добова норма споживання солі для дорослої людини – не більше 5 грамів (трохи менше чайної ложки). Зверніть увагу, що «прихована сіль», що міститься в маринадах, копчених продуктах, ковбасах, соусах та навіть у звичайному хлібі, може перевищувати цю норму і також має бути врахована.

 • Уникайте стресів

Зберігайте спокій, не переживайте. Чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога. Практикуйте медитацію і техніки, спрямовані на розвантаження нервової системи.

 • Вживайте продукти, багаті на калій

Дієта з високим вмістом калію може допомогти знизити артеріальний тиск: калій допоможе вивести зайву воду з організму і розширити судини. Продукти, багаті на калій: крупи (особливо гречана, вівсяна, пшоняна), бобові (соя, квасоля, горох), фрукти (абрикоси, виноград, персики, кавуни, чорна смородина, плоди шипшини, у т.ч. сушені курага, родзинки, чорнослив, фініки), овочі (кабачки, буряк, морква, баклажани, картопля), зелень (цибуля, петрушка, кріп, салат тощо).

Замислитись про профілактику гіпертонічної хвороби необхідно в молодому віці, особливо, якщо хто-небудь із близьких родичів хворів на серцево-судинні захворювання.

Відмовтесь від паління, надмірного вживання алкоголю, уникайте стресових ситуацій, підтримуйте нормальну масу тіла та регулярно займайтесь спортом на свіжому повітрі – саме ці прості і корисні звички стануть запорукою міцного здоров’я та довголіття!

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ЦЕНТР ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ»


Висловлюємо найтепліші слова вдячності представникам найгуманнішої у світі професії — з Днем медичної сестри, тим, хто не жаліючи зусиль і часу приймає на себе важкий тягар людського болю і страждань, оберігає найцінніше, що є у людини — її життя. Адже здоров’я нації є  базовою умовою нормального розвитку країни, її благополуччя. Прийміть побажання міцного здоров’я і благополуччя Вам, Вашим рідним і близьким. Нехай збудуться всі Ваші задуми, а віра і оптимізм завжди залишаються з Вами!

Адміністрація КНП БРР «Бородянська ЦРЛ»

12 травня як Міжнародний день поінформованості про хронічні імунологічні і неврологічні захворювання став відзначатися з 1992 року. Його символ – блакитна стрічка. У число цих захворювань входять міалгічний енцефаломієліт (ME), синдром хронічної втоми (CFS), фіброміалгия (FM) і множинна хімічна чутливість (MCS). Дата 12 травня була обрана, оскільки це день народження Флоренс Найтінгейл. Вважалося, що вона також страждала від ME/CFS. Хоча на сьогодні і немає ніякого вираженого медикаментозного лікування для страждаючих цими синдромами, деякі зміни поведінки неодмінно допоможуть полегшити симптоми і навіть перемогти хворобу. У числі їх – хороший нічний сон, вживання збалансованої їжі і активність. Будьте здорові!

10 травня- Всесвітній день меланоми

Меланома (англ. Melanoma, malignant melanoma) – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). Пухлина переважно локалізується в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках (порожнина рота і носа, періанальної і вульвовагінальної областях) тощо.
Меланома одна з найбільш злоякісних пухлин людини, часто рецидивуюча і метастазуюча, розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи. Зазвичай метастази меланоми з’являються протягом першого року від початку захворювання, метастазування частіше, спочатку  відбувається в лімфатичні вузли, пізніше поширюється на легені, печінку, кістки, головний мозок.
За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов’язаних з меланомою.
ФАКТОРИ РИЗИКУ:
 біла шкіра, світлі (блакитні) очі, світле волосся та рожеві веснянки;
 наявність в анамнезі сонячних опіків. При цьому навіть ті з них (опіки), які були отримані в дитячому, підлітковому і юнацькому віці можуть зіграти фатальну роль у розвитку пухлини в наступні роки;
 надмірне вплив ультрафіолетового випромінювання – навіть штучного в солярії;
 спадковість (сімейні анамнез меланоми);
 невуси: 70% – вроджених, а 30% –  набуті;
 фактор множинності невусів (понад 50) збільшує ризик розвитку меланоми;
 травматизація та зміна характеристик невусів;
 особистий анамнез меланоми;
 вік – старше 50 років;
 чоловіча стать.
Ризик розвитку меланоми пов’язаний також із фототипом шкіри. Найбільш схильні до розвитку пухлини особи з I і II фототипом і найменш з V і VI, не виключає у них повністю ймовірність хвороби.
Як визначити свій фототип шкіри?
I – сонячний опік завжди виникає після короткочасного (30 хв.) перебування на сонці; загар ніколи не набувається.
II – сонячні опіки виникають легко; загар можливий, хоча і з труднощами.
III – можливі незначні опіки; розвивається хороший рівний загар.
IV – Ніколи не буває сонячних опіків; легко виникає загар.
V – Смаглява від природи шкіра.
VI  – Чорна шкіра вихідців з Африканського континенту.
Дерматоскопія — найперша діагностика меланоми. Проводиться за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу.
Клінічно меланома шкіри проявляється пухлиноподібним щільним вузликом чорного забарвлення, іноді з синім відтінком, від 0,5 см до 2 – 3 см у діаметрі, округлої чи овальної форми з нерівними краями. Зрідка зустрічаються безпігментні меланоми рожевого кольору (ахроматична меланома). Часто на поверхні пухлини виникають ерозії чи виразки, які кровоточать, а також кірочки, лущення. У 10% випадків зустрічається так звана піднігтева меланома.
У 50 – 70% випадків меланома шкіри виникає в ділянці пігментної плями, родимки внаслідок:
надмірної інсоляції, у тому числі в солярії;
травмування шкіри в ділянці родимок (тертя, бриття, подразнення хімічними чинниками тощо);
самолікування (із застосуванням подразнюючих засобів);
гормональних розладів, розвитку імунодефіцитних станів тощо.
Ознаками переродження невусів (родимок) у меланому є:
поява в ділянці невуса неприємних відчуттів (поколювання, свербіж, біль);
зміна кольору (набуття синього або чорного забарвлення);
зміна форми невуса, його країв, збільшення у розмірах;
зміна поверхні (підвищення над рівнем шкіри, поява бугристості чи поява мокріння, кровоточивості).
При появі змін у ділянці родимки та ознак меланоми у жодному разі не варто займатися самолікуванням, потрібно негайно звернутися до лікаря-дерматолога та лікаря-онколога!
Для кращого запам’ятовування ознак переродження невусів (родимок) у меланому створено шкалу «ABCDE» та шкалу «АКОРД»:
A (Asymmetry) – асиметрія невуса;
B (Border) – край нерівний або нечіткий;
C (Colour) – колір невуса на різних ділянках різний;
D (Diameter) – діаметер перевищує5 мм;
E (Enlargement) – ріст (швидке збільшення в розмірі).
Методами профілактики меланоми є:
попередження сонячних опіків шкіри, застосування фотозахисних кремів;
уникання травмування шкіри в ділянці родимок;
уникання контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;
регулярний самоогляд шкіри та своєчасне звертання до лікаря при будь-яких її змінах.
Скринінг є однією з організаційних форм раннього виявлення злоякісних пухлин при профілактичному обстеженні населення:
фізикальний метод (огляд, пальпація) – проведення обстеження лікарями-онкологами в популяції ризику не рідше 2 разів на рік;
самообстеження.  

КНП КОР “Київський обласний центр громадського здоров’я”