«МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД КУРІННЯ: ЕЛЕКТРОННІ ПРИСТРОЇ ДЛЯ КУРІННЯ – НОВА ЗАГРОЗА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я»

19 листопада біля Верховної Ради України відбувся брифінг з нагоди Міжнародного дня відмови від куріння. Під час події продемонстровано макети електронних пристроїв для куріння, аби наочно показати маніпуляції, якими тютюнова індустрія залучає дітей та молодь до початку куріння. Учасники події закликали Парламент заборонити рекламу та спонсорство цих товарів.

Поширеність куріння електронних сигарет і тютюнових виробів електричного нагрівання (далі – ТВЕН) у 2020 році значно зросла у порівнянні з минулим роком. Такими є дані порівняння результатів  опитувань Київського міжнародного інституту соціології, проведених з 9 до 20 лютого 2019 року та з 28 січня до 20 лютого 2020 року.

Такі наслідки стали можливими внаслідок відсутності законодавчого регулювання реклами та продажу ТВЕН та пристроїв для їх куріння. Загальна поширеність щоденного куріння, серед дорослих віком 18 і старше залишилася на тому ж рівні та становить 23,1% у 2020 р. проти 24,2% у 2019 р.

За даними щорічного звіту Державної служба статистики України, поширеність щоденного куріння у Київській області 9,2% населення у віці 12 і старшому (курить 137 100 осіб).

Наукові дані не дозволяють стверджувати, що вживання будь-якого виду тютюнових виробів може бути безпечнішим для здоров’я, у порівнянні з іншими. Згідно зі звітом ВООЗ 2020 р., в рідинах в електронних сигаретах є токсичні речовини — метали (хром, нікель, свинець), карбоніли (формальдегід, ацетальдегід, акролеїн, гліоксаль), шкідливі ароматизатори (діацетил, циннамальдегід, бензальдегід). А в аерозолі тютюнових виробів для нагрівання (Iqos і Glo) містяться понад 50 канцерогенних речовин.

Внаслідок тютюнового лобізму електронні пристрої для куріння (електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання) досі не підпадають під дію чинного антитютюнового законодавства. Єдина норма, згадана у законах, — це заборона куріння електронних сигарет у громадських місцях. Як наслідок, їх рекламне просування на ринку та продаж жодним чином не обмежені. Тютюнова індустрія б’є точно в ціль по підлітках та молоді, яких залучити до куріння найпростіше: через соціальні мережі, популярних блогерів та яскраві вивіски на вітринах магазинів.

«Вже сьогодні  кожен 5-тий підліток в Україні є споживачем електронних сигарет. Так само як і звичайні сигарети, вони викликають нікотинову залежність та несуть загрозу здоров’ю. Громадськість вітає рішення Комітету з питань здоров’я нації медичної допомоги та медичного страхування про реєстрацію законопроєкту №4358, який допоможе зменшити поширеність куріння в Україні», – сказала виконавча директорка ГО «Життя» Лілія Олефір.

Минулого тижня Парламент зареєстрував комплексний антитютюновий законопроєкт №4358, який значно посилить захист здоров’я громадян від шкоди тютюну та його замінників. Він передбачає заборону реклами в Інтернеті та продаж цих товарів особам до 21 року. Також під обмеження потраплять ароматизовані тютюнові вироби і рекламна викладка сигарет у магазинах та кіосках. Якщо депутати підтримають законопроєкт, то вже у 2022 році ми побачимо очевидний результат: діти, народжені в Україні за час роботи Верховної Ради 9-го скликання, не потраплять у пастку залежності від нікотину. Більшість українців підтримують такі ініціативи: за результатами опитування КМІС, проведеного у 2020 році, 87% підтримують заборону продажу електронних сигарет неповнолітнім.

 «Останні нецінові зміни щодо захисту здоров’я від шкоди тютюнових виробів та їх замінників вступили в дію у 2012 році й це дало свій результат: поширеність куріння значно знизилася. Однак останні  соціологічні опитування показують, що зниження поширеності куріння зупинилося, а за останні 2 роки з’явилася тенденція до зростання кількості курців серед молоді. Норми законопроєкту №4358 направлені на захист здоров’я громадян і я закликаю своїх колег підтримати цей законопроєкт», – зазначила народний депутат України Лада Булах. У Міжнародний день відмови від куріння громадська організація «Життя» у співпраці з Центром громадського здоров’я МОЗ України оголосили про старт національної інформаційної кампанії «Безпечного куріння не існує». З метою підвищення обізнаності молоді про ризики для здоров’я від вживання електронних пристроїв для куріння протягом листопада-грудня в Інтернеті, на телебаченні та в громадських місцях будуть поширені відео та радіоролик.  Кампанія проводиться за підтримки глобальної організації охорони здоров’я «Vital Strategies».

19 листопада – Міжнародний день відмови від куріння

Міжнародний день відмови від куріння.
Мета його проведення – це запобігти поширенню тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.
Сигарети називають зброєю масового знищення, і вони вже знищили більше людських життів, ніж ядерна, хімічна і бактеріологічна зброя разом узяті.
При цьому виробництво зброї надзвичайно жорстко контролюється і скорочується, виробництво ж сигарет практично безконтрольно розвивається, а кількість його жертв все росте і росте.
         Україна належить до країн з високою поширеністю паління. Сьогодні в нашій країні курить кожен другий чоловік і кожна п’ята жінка.
Тому Міжнародний день відмови від куріння повинен відзначатися в Україні широко і обов’язково бути пов’язаним  з проведенням заходів, які сприяють боротьбі з цією згубною звичкою.
Небезпеки куріння
     Немає безпечних доз і нешкідливих форм споживання тютюну. Так звані “легкі”, тонкі та електронні сигарети не менш шкідливі для здоров’я.
В тютюновому димі містяться близько 4 тис. хімічних компонентів.
 Смоли тютюнового диму містять 43 канцерогени, які спричиняють злоякісні захворювання – 30% усіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% усіх випадків захворювання на рак легень.
Тютюнопаління істотно збільшує ризик розвитку й інших форм раку: порожнини рота, глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, шийки матки.
Ризик розвитку гострого  лейкозу у курців у три рази вищий, ніж у тих, хто не курить.
    В курців у 5-8 разів частіше розвиваються хронічні обструктивні захворювання легень.
       Курці і члени їх сімей мають високий рівень імуноглобуліну Е, що свідчить про схильність до алергічних реакцій.
Діти курців схильні до частих вірусних та бактеріальних інфекцій.
Відмова від паління буде корисна для здоров’я у будь-якому віці, незалежно від “стажу” паління!
Загрози куріння
     Встановлено, що тривале куріння сприяє утворенню виразки у здорових осіб і повільній регенерації виразкового дефекту.
       Жінки, які курять під час вагітності, мають істотно більший ризик викиднів, ніж ті, які не курять. Куріння також може призвести до ускладнень під час вагітності та пологів, у тому числі позаматкової вагітності, кровотечі під час вагітності, передчасного відділення плаценти і передчасного розриву оболонки.
      Куріння негативно впливає на ендокринну систему, особливо у жінок. У них частіше виникають аменорея, кровотечі, рання менопауза, знижується рівень естрогенів у крові.
Суттєвими є ризики для здоров’я дітей.
Діти,  народжені жінками, які курять, у середньому мають на 200-250 г
меншу вагу, ніж діти матерів, які не курять.
Куріння під час вагітності збільшує ризик ранньої смерті дитини приблизно на 40%.
 
 Пасивне паління шкідливе, як і активне.
        Вдихання диму – «пасивне куріння»  – дуже небезпечне для здоров’я людей, які не курять.
Воно підвищує ризик розвитку раку легенів, захворювань дихальних шляхів (особливо ядухи), хвороб серця та інсульту. Пасивне куріння під час вагітності може  зупинити розвиток плоду і збільшити ризик передчасних пологів.
       Не існує безпечного рівня куріння. Навіть серед тих, хто викурює всього декілька сигарет у день або курить не затягуючись, стан здоров’я помітно гірший, ніж у некурящих.
Дослідження показують, що скорочення кількості викурених сигарет не приводить до істотного зниження негативних наслідків куріння, так само, як і перехід на так звані «легкі сигарети» або інші види тютюнових виробів.
       Лише повне припинення куріння сприятливо впливає на здоров’я: ризик пов’язаних із курінням захворювань знижується, полегшується перебіг багатьох захворювань і підвищується ефективність їх лікування. Припинення куріння виправдано при будь-якому стані здоров’я, при будь-якому стажі та інтенсивності куріння.
 
Ефекти відмови від куріння
·      нормалізується пульс і артеріальний тиск через 20 хвилин після останньої сигарети;
·      протягом 12 годин у крові знижується рівень вуглекислого газу;
·      через 0,5-3 місяців поліпшується кровообіг і функції дихальної системи;
·      через 1-9 місяців зменшується кашель і утруднення дихання;
·      через один рік після відмови від куріння наполовину скорочується ризик ішемічної хвороби серця;
·      через п’ять років ризик інсульту стає таким же, як і у того, хто ніколи не курив, а також наполовину зменшується ризик розвитку раку горла, стравоходу і ротової порожнини, сечового міхура;
·      протягом 10 років наполовину (порівняно із тими, хто продовжують курити) знижується ризик розвитку раку легенів;
·      через 15 років ризик ішемічної хвороби серця стає таким же, як і у тих, хто ніколи не курив.
          Дослідження показують, що люди, які перестали курити до досягнення 50-річного віку, мають вдвічі менший ризик смерті протягом наступних 15 років у порівнянні з тими, хто продовжує курити. Відмова від куріння у 30, 40, 50 або 60 років дозволяє зберегти відповідно 10, 9, 6 або 3 роки очікуваної тривалості життя.
             Відзначається також зменшення ризику діабету, підвищення толерантності до навантажень, поліпшення самопочуття, підвищення потенції у чоловіків, поліпшення репродуктивної функції у жінок.
Поради
·      Нагадуйте курцеві про шкоду паління для його здоров’я і для здоров’я близьких йому людей (дітей, жінок).
·      Ніколи не створюйте комфортних умов для паління, не даруйте курцеві приємних “курильних” аксесуарів: дорогих сигарет, запальничок, попільничок. Всіляко сприяйте бажанню курця відмовитися від паління.
·      Людині, яка тільки почала палити або тільки пробує “побалуватися” палінням, необхідно усвідомити, що при цьому швидко формується нікотинова залежність, яка потім, коли виникне бажання відмовитися від паління, зробить це дуже важкою проблемою.
·      Коли вирішуєте відмовитися від паління, думайте про те, що замість нього ви придбаєте : здоров’я своє і своїх близьких, економію грошей. Відмова від паління вже через 6 місяців позитивно позначиться на вашому здоров’ї.
·      Заздалегідь визначте  день відмови від паління.
·      Припиняйте палити відразу, не намагаючись спочатку зменшити кількість сигарет або перейти на “легкі” сигарети або сигарети з фільтром, оскільки доведено, що це лише “фікція” зменшення шкоди паління, яка тільки заважає з ним рішуче покінчити.
·      Намагайтеся уникати ситуацій, що провокують паління, у тому числі товариства людей, що палять.
·      Винагороджуйте себе за кожен пройдений етап чимось приємним.
·      Подоланню бажання закурити допомагає зайнятись цікавою і корисною справою.
·      Після відмови від паління настає поліпшення смакової чутливості, можливе підвищення апетиту, що веде до збільшення маси тіла в перші 2-3 місяці, тому намагайтеся споживати низькокалорійні продукти, підвищити свою фізичну активність, зазвичай впродовж року після відмови від паління вага тіла приходить до початкової.
·      Не зневіряйтеся, якщо стався зрив. При повторних спробах шанси на успіх зростають.
·      Зверніться  по допомогу до лікаря, виконуйте його поради.
Тим, хто сьогодні курить, бажаємо замислитися та зробити правильний вибір – відмовитись від згубної звички!

17 листопада -Всесвітній день боротьби проти хронічної обструктивної хвороби легень

          17 листопада відзначається Всесвітній день боротьби проти хронічної обструктивної хвороби легень.
За даними ВООЗ, хронічні обструктивні захворювання легень є однією з високих причин смертності у світі, від якої щорічно помирає близько трьох мільйонів чоловік.
Найближчим часом прогнозується подальше зростання захворюваності на ХОЗЛ.
Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) часто зустрічаються у всіх промислово розвинутих країнах. Це важлива медична і соціальна проблема, яка стрімко збільшується в усьому світі. Усього на це захворювання страждають близько 600 мільйонів чоловік.
Підставою для пильної уваги фахівців ВООЗ до проблеми ХОЗЛ стало все більше поширення захворювання і важкі наслідки, які воно несе, в зв’язку з чим Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень був заснований з метою підвищити обізнаність населення про хворобу та заходи її профілактики
Хронічне обструктивне захворювання легень
Хронічне обструктивне захворювання легень – це хвороба легень, для якої характерним є хронічне порушення повітряного потоку в легенях, яке заважає нормальному диханню і повному видиху.
Питання своєчасної діагностики та ефективного лікування хронічного обструктивного захворювання легень  гостро стоїть у всіх країнах світу, в тому числі і в Україні.
ХОЗЛ діагностують у 8–22% людей віком  понад 40 років, переважно у  курців.
Частка ХОЗЛ (як однієї з провідних причин смертності) постійно збільшується внаслідок тривалого впливу факторів ризику і старіння населення.
Хронічне обструктивне захворювання легень – це хвороба легень, для якої характерним є хронічне порушення повітряного потоку в легенях, яке заважає нормальному диханню і повному видиху.
Причини захворювання
Хронічне обструктивне захворювання легень розвивається, як правило, внаслідок тривалого впливу на дихальні шляхи будь-яких шкідливих, подразнюючих речовин.
Чинники, які можуть викликати захворювання:
·       інфекція (повторні гострі респіраторні вірусні захворювання підвищують ймовірність розвитку ХОЗЛ, особливе значення в цьому відношенні надають риновірусній  інфекції);
·       професійні фактори (нерідко хворіють на ХОЗЛ ті особи, робота яких пов’язана з пилом, токсичними газами,  кислотами  тощо);
·       шкідливі речовини в атмосфері (захворюваність хронічним обструктивним захворюванням легень значно вище в індустріальних районах, населення яких змушене щохвилини вдихати з повітрям безліч хімічних речовин);
·       нікотин (у завзятих курців ХОЗЛ зустрічається набагато частіше, ніж у некурящих осіб).
Існує гіпотеза про те, що для розвитку хвороби недостатньо одного впливу ззовні, необхідна ще генетична схильність до пошкодження нижніх дихальних шляхів.
І дійсно, давно помічено, що ХОЗЛ зустрічається, як правило, у осіб, чиї близькі родичі страждали (або страждають) даною патологією.
Однак на сьогоднішній день точні генетичні механізми цього не встановлено.
Під впливом вищезгаданих чинників пригнічуються захисні механізми бронхів, в їх стінках розвиваються запальні зміни (набряк, виділення великої кількості слизу), стінка спазмується, трахея і бронхи втрачають еластичні властивості.
Всі ці зміни і призводять до утруднення проходження потоку повітря через уражені відділи бронхів, що проявляється відповідною клінічною симптоматикою.
 Крім того, одним з важливих чинників стрімкого збільшення кількості людей з діагнозом ХОЗЛ фахівці називають недостатню поінформованість людей про захворювання і його симптоми.
                                                     Симптоми
На перших етапах ХОЗЛ будь-які симптоми відсутні, але функція легенів погіршується.
 До моменту, коли більшість пацієнтів звертаються до лікаря з приводу появи симптомів, захворювання може бути вже на досить тяжкій стадії, а в дихальній системі вже відбулися безповоротні зміни.
У таких випадках можливості терапії обмежені і хворі страждають від виснажливих проявів хвороби, частих її загострень.
Основні симптоми ХОЗЛ:
хронічний кашель, який може бути періодичним або щодня, часто наявний протягом усього дня, іноді — лише вночі;
хронічне виділення мокроти (вважають, що хронічне виділення мокроти в будь-якому разі може свідчити про ХОЗЛ);
задишка, яка прогресує.
Із розвитком хвороби утруднюється щоденна фізична активність, наприклад, хворому важко підійматися сходами.
Діагноз встановлюється за допомогою так званої спірометрії, яка встановлює, наскільки глибоко дихає людина, як швидко входить і виходить повітря з легень.
Хвороба розвивається повільно і частіше за все проявляється після 40 років. З поширенням куріння на жіночу частину населення, а також ризиками впливу забрудненого повітря приміщень, хвороба уражує жінок та чоловіків майже в однаковій мірі.
Лікування та реабілітаційні заходи
Головна мета лікування ХОЗЛ – попередити подальший розвиток хвороби, її ускладнень, зниження вираженості симптомів.
Для цього хворому можуть призначаються наступні препарати: бронхолітики, глюкокортикостероїди, муколітики та антиоксиданти.
 Реабілітаційні заходи:
–       Тренування дихальної мускулатури;
–        Фізичні вправи при зростаючому навантаженні – як частина легеневої реабілітації. Проводяться з метою підвищення фізичної витривалості та адаптації до звичайних навантажень.
                                              Профілактичні заходи
Найефективнішим заходом профілактики є утримання від куріння тютюну, в тому числі пасивного.
Фахівці охорони здоров’я рекомендують звертатися до лікаря у разі появи задишки при ходьбі по сходах або похилих поверхнях, кашлю і хронічного виділення мокротиння у курців старше 40 років.
Незважаючи на те, що ХОЗЛ невиліковна, при своєчасному зверненні за медичною допомогою та належному лікуванні можливо контролювати симптоми, уповільнити розвиток хвороби, забезпечити достатньо високу якість життя.
Лише здоровий спосіб життя, відмова від куріння, раціональне харчування та своєчасне ефективне лікування дозволять боротися із симптомами хвороби, поліпшити якість життя і уповільнити процес прогресування захворювання!

14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

Ця дата відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін.
Всесвітній день боротьби з захворюванням на цукровий діабет відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН.
Діабет – це захворювання, основною ознакою якого є стійке підвищення рівня цукру в крові.
Тому для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози в капілярній крові (береться з пальця) або венозної (береться з вени) протягом дня, або, що більш надійно, визначення рівня глюкози натще (не їсти мінімум 10 годин перед дослідженням).
Нормальний рівень глюкози в крові коливається від 3,3 до 6,7 ммоль/л.
 Глюкоза є основним джерелом енергії,  своєрідним універсальним паливом для наших клітин, яке, згораючи, забезпечує нормальну функцію мозку, печінки, серця і м’язів, особливо при додаткових навантаженнях.
А для того щоб цукор потрапив у клітини, потрібен інсулін.
Інсулін – це гормон підшлункової залози, який забезпечує надходження глюкози в клітини організму, відповідає за регулювання обміну білків, каталізуючи їх синтез з амінокислот, і переносить отримані білки до клітин, доставляє в клітини глюкозу, розчинену в крові.
Брак інсуліну або порушення його взаємодії з клітинами організму призводить до того, що з’являється гіперглікемія – стійке збільшення вмісту глюкози (цукру в крові). Тобто при цукровому діабеті глюкоза не може самостійно проникнути в клітину і залишається в крові як непотрібний елемент.
 
Типи, симптоми, лікування діабету
Є два типи цукрового діабету. При будь-якому з них суть захворювання зводиться до підвищення концентрації глюкози (цукру) в крові.
Цукровий діабет 1 типу пов’язаний з дефіцитом інсуліну: його виробляється мало або зовсім немає.
Зустрічається в 10-15% випадків. Підшлункова не справляється зі своїми функціями – кількість синтезованого гормону не переробляє всього обсягу глюкози, і рівень цукру в крові підвищується.
При цьому типі діабету інсулінотерапія потрібна завжди.
Цукровий діабет 2 типу: інсуліну виробляється достатня кількість, буває навіть більше норми. Але гормон виявляється практично не потрібен, тому що тканини організму втрачають до нього чутливість.
У цьому випадку інсулін використовується рідко – тільки при важкому перебігу, коли інші ліки не допомагають.
Лікарі виділяють також так званий “прихований діабет”, який можна виявити лише за допомогою спеціального аналізу, і потенційний, коли до нього є схильність.
Подібне трапляється при ожирінні, несприятливій спадковості і при надлишковій масі тіла при народженні (від 4 кг
і вище).
 
Основні симптоми діабету:
1.   Посилене виділення сечі, яке викликається підвищенням її осмотичного тиску через наявність в сечі розчиненої глюкози (глюкози в сечі людини при відсутності патологій бути  не може). Виявляється рясним прискореним сечовипусканням в денний, а також у нічний час.
2.   Невтолима постійна спрага, зумовлена істотними втратами з сечею води, а також збільшенням осмотичного тиску крові.
3.   Невгамовний постійний голод. Цей симптом викликається супроводжуючим діабет порушенням обміну речовин, а точніше – нездатністю клітин поглинати, а також переробляти глюкозу без інсуліну.
4.   Виражене схуднення, особливо характерне для діабету 1-го типу. Це типовий симптом, що з’являється, незважаючи на наявність у хворих підвищеного апетиту. Схуднення, а нерідко навіть виснаження хворих свідчить про підвищений катаболізм жирів, а також білків через виключення глюкози з енергетичного обміну клітин хворого.

Ознаки діабету в залежності від типу
1.   Ознаками діабету першого типу є: велика втрата ваги, а також спрага, часте сечовипускання, сухість у роті, дратівливість, швидка стомлюваність, нудота, іноді блювота. Другорядними ознаками діабету такого типу є: болі в серці, болі в литкових м’язах і судоми в них, фурункульоз, шкірний свербіж, головний біль, дратівливість і порушення сну. Щодо другорядних ознак діабету 1-го типу в дітей, слід відзначити появу  нічного нетримання сечі.
2.   Для діабету другого типу характерно: оніміння і судоми ніг, больові відчуття в ногах, а також у руках, відчуття постійної спраги, свербіж, помутніння в очах, погане загоєння ран, наявність шкірних інфекцій, стомлюваність, сонливість, зниження больової чутливості, часті інфекційні захворювання, поступове збільшення ваги, зниження потенції у чоловіків.
3.    При діабеті другого типу спостерігається випадання волосся на ногах на тлі посиленого росту волосся на обличчі, поява на тілі невеликих жовтих наростів, іменованих ксантомами.
4.   Також до перших ознак діабету 2-го типу відноситься запалення крайньої плоті, пов’язане з частим сечовипусканням.
5.   Поява симптомів діабету 2-го типу відбувається не відразу, їх важко виявити, оскільки вони не надто виражені. Нерідко трапляються  випадки, коли дане захворювання протікає мляво, що ускладнює встановлення діагнозу. У подібних випадках діабет виявляється випадково, після здачі аналізу на цукор або дослідження сечі. Найчастіше дане захворювання проявляється у зрілому віці. Як правило воно є наслідком неправильного харчування.
Основним методом лікування цукрового діабету обох типів є спеціальна дієта, яку прописує лікар, орієнтуючись на індивідуальні ознаки і стадію захворювання. Також хворим не забороняється працювати, і обов’язково пропонуються помірні фізичні вправи. Іноді на додаток до цього, доктор прописує препарати для стабілізації рівня цукру в крові.
Діабет I-го типу завжди вимагає ін’єкцій інсуліну!
 
Народні засоби лікування цукрового діабету
Народні засоби лікування цукрового діабету застосовуються додатково до основного лікування. Збори чергують через кожні 2-3 місяці. Народні засоби сприяють запобіганню хворих від уражень серцево-судинної системи, сітківки очей, нирок і печінки або віддаляє момент появи ускладнень.
Збори трав можуть застосовуватися у поєднанні з іншими ліками при обов’язковій консультації у лікаря.
Перед тим як приймати той чи інший збір, бажано ознайомитися з протипоказаннями до трав, що входять до складу цього збору.
Поліпшення при фітотерапії настає через 3-4 тижні регулярного прийому трав.
Вправи, призначені для хворих на цукровий діабет, які не мають серйозних ускладнень.
Примітка: Робіть вправи стільки разів, скільки вийде, не доводячи себе до стомлення. Навантаження повинно збільшуватись поступово.
Тримаючись за спинку стільця або стіну, піднятися «навшпиньки» 15-20 разів.
Тримаючись за спинку стільця, присісти 5-10 разів.
Лягти на підлогу навпроти  стіни, підняти прямі ноги під кутом 60 градусів, притиснути ступні до стіни. Полежати так 3-5 хвилин.
Сісти на стілець, прикріпити еспандер до пальців ніг і згинати ноги в колінах 8-15 разів.
Корисні також прогулянки, якщо перемежовувати  швидкий і повільний темп.
Поради щодо профілактики діабету
ü  Правильно харчуйтеся. Споживайте їжу з низьким вмістом жиру, з більшою кількістю рослинних волокон. П’ять страв з овочами й фруктами в день. Їжте більше продуктів, багатих на складні вуглеводи. Це сповільнить надходження глюкози в кров, буде підтримувати низький рівень холестерину. Їжте хліб з борошна грубого помолу, макаронні вироби, рис, овочі, овес, ячмінь, капусту, гречку, картоплю.
ü  Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу. Харчуйтеся маленькими порціями суворо через 4 години. Це кращий спосіб забезпечити кров необхідною кількістю інсуліну для переварювання їжі, що ви з’їли.
ü  Не вживайте цукор і сіль. Навіть дуже мала кількість з’їденого цукру може до небес підняти його рівень у крові. А солона їжа різко підвищує кров’яний тиск.
ü  Слідкуйте за своєю вагою.
ü  Займайтеся спортом. Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів у тиждень, знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50 %.
ü  Пийте вітаміни.
ü  Уникайте стресів.
ü  Стежте за рівнем глюкози в крові.
ü  Відмовтесь від алкоголю і тютюну.
Сьогодні діагноз цукровий діабет, на жаль, не рідкість. Однак досягнення медицини, засновані на постійному вивченні цього захворювання, дозволять хворим на цукровий діабет вести нормальне життя, повноцінно працювати і займатися спортом.
 Діабет – нестримно зростаюча епідемія, але зміна способу життя може запобігти катастрофі!