Щорічно 29 жовтня відзначається Міжнародний День боротьби з інсультом
Всесвітній день боротьби з інсультом — це щорічний захід, його було розпочато в 2006 році Всесвітньою організацією інсульту (WSO).

Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту, що створює велике навантаження на систему охорони здоров’я, соціального забезпечення, економіку та все суспільство.

В Україні, згідно з офіційною статистикою, цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100–110 тис. смертей, близько 14 % від всіх померлих), щороку стається 100–110 тис. інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30-40 % хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50 % — впродовж 1 року від початку захворювання, 20-40 % хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5 % первинної інвалідності), і лише близько 10 % повертаються до повноцінного життя.

Інсульт (інфаркт головного мозку ) – захворювання серцево-судинної системи, при якому порушується кровопостачання мозку. У разі ішемічного типу відбувається зниження або повне припинення кровотечі по церебральних артеріях. При геморагічному типі розвивається крововилив в\у речовину головного мозку, субарахноїдальний простір або шлуночки. Цей  патологічний стан відомо ще з часів Гіппократа , який називав його апоплексією. А в середині 17 століття  були встановлені основні причини захворювання, пов’язані із зупинкою кровотечі по церебральних артеріях або внутрішньомозковим крововиливом.  І лише на початку 20 століття інсульт був офіційно розділений на два підтипи: геморагічний інсульт і ішемічний.

Причини інсульту

Причиною геморагічного інсульту є розрив судини всередині мозку.

Ішемічний інсульт – це порушення мозкового кровообігу у зв’язку з закупоренням судини головного мозку тромбом.
Інсульт у чоловіків трапляється зазвичай частіше. Пов’язано це з тим, що вони знаходяться в групі ризику в розвитку атеросклерозу. На відміну від жінок, у яких гормональний фон до менопаузи захищає судини від утворення бляшок, у представників сильної статі навіть невелике підвищення рівня холестерину призводить до відкладення його в стінках артерій. Крім того, чоловіки набагато частіше курять і зловживають алкоголем, а шкідливі звички також значно підвищують ризик інсульту.

Фактори ризику

Багато факторів можуть збільшити ризик розвитку інсульту. Деякі з цих факторів також збільшують ризик розвитку захворювань серця. Фактори ризику інсульту включають:

 • Наявність особистого або сімейного анамнезу інсульту, інфаркту або ТІА (транзиторні ішемічні атаки).
 • Вік 55 років і старше.
 • Високий кров’яний тиск. Ризик інсульту починає рости з ростом артеріального тиску вище 115/75 мм рт. ст.
 • Високий рівень холестерину – загальний рівень холестерину вище 5,2 ммоль / л.
 • Куріння сигарет або пасивне куріння.
 • Діабет.
 • Надмірна вага або ожиріння .
 • Відсутність фізичної активності.
 • Серцево-судинні захворювання, у тому числі серцева недостатність, вада серця, серцеві інфекції або порушення серцевого ритму.
 • Використання протизаплідних таблеток або гормональної терапії, які включають естроген.
 • Вживання алкоголю.
 • Використання наркотиків.

У зв’язку з тим, що ризик інсульту зростає з віком, і жінки, як правило, живуть довше, ніж чоловіки, інсультом частіше хворіють і вмирають від нього жінки.

Симптоми інсульту

Симптоми інсульту приблизно однакові для ішемічної і геморагічної форми, однак в останньому випадку захворювання протікає більш стрімко.

Серед симптомів можна виділити загально-мозкові:

1.головний біль;

 2.нудота і блювання, пов’язані з підвищенням внутрішньочерепного тиску;

3. епілептиформний припадок, який можна переплутати з нападом епілепсії;

 4. кома, зумовлена наростанням набряку мозку та зміщенням серединних структур;

5.порушення дихання і серцебиття, викликані ураженням стовбура мозку.


Неврологічна симптоматика залежить від конкретної локалізації вогнища ушкодження. Вона може проявлятися у вигляді:

1.парезів або паралічів верхніх або нижніх кінцівок;

2.асиметрії обличчя, пов’язаної з порушенням іннервації мімічної мускулатури;

Перша допомога при інсульті

Запам’ятайте! Інсульт — хвороба не домашня,  ефективно її лікувати можна тільки в умовах стаціонару, особливо в перші години після виникнення. При перших ознаках інсульту негайно викликайте швидку допомогу й вимагайте госпіталізації в інсультний центр.

 Якісна спеціалізована допомоги в перші години після виникнення «судинної катастрофи» це насамперед: повна діагностика(обов’язкова комп’ютерна томографія) і адекватна програма інтенсивної терапії з наступною тривалою нейрореабілітацією. Тому в розвинутих країнах надання екстреної допомоги й подальша реабілітація пацієнтів з інсультом відбувається у спеціалізованих інсультних центрах зі спеціально підготовленим персоналом і необхідним оснащенням. Результати лікування в таких центрах значно кращі, ніж у звичайних лікарнях, смертність нижча, а відсоток пацієнтів з максимальним відновленням порушених функцій взагалі вражає.

Але перед приїздом лікаря є можливість вжити низку заходів, що полегшить стан хворого. Ось вони:

Покладіть хворого на ліжко, підклавши йому під голову, плечі і лопатки подушку так, щоб кут нахилу хворого по відношенню до ліжка становив не більше 30 градусів.

Вийміть (при наявності) знімні протези, розстебніть комір сорочки, зніміть ремінь.

 У приміщенні забезпечте доступ свіжого повітря, відкривши вікно або кватирку.

 При блювоті терміново очистіть порожнину рота марлею або просто чистою носовою хустинкою, повернувши голову хворого набік.

 Хворому слід створити абсолютний спокій.

Необхідно стежити за диханням, проводити заходи, що попереджають западання язика.


                    Для попередження інсульту необхідні:

 • Контроль високого кров’яного тиску (гіпертонії). Якщо у вас був інсульт, зниження артеріального тиску допоможе запобігти подальшим транзиторним ішемічним атакам або інсульту. Управління стресом, підтримка нормальної ваги, обмеження вживання солі і алкоголю дозволять тримати кров’яний тиск під контролем. Додавання більшої кількості калію в свій раціон також може допомогти. На додаток до рекомендацій щодо зміни способу життя ваш лікар може призначити ліки для лікування високого кров’яного тиску.
 • Зниження рівня холестерину і насичених жирів у вашому раціоні. Коригування свого раціону та вживання статинів необхідні для зниження рівня холестерину.
 • Відмова від куріння. Куріння підвищує ризик інсульту для курців і некурців, що піддаються пасивному курінню. Припинення паління знижує ризик – через кілька років після відмови від куріння.
 • Контроль діабету. Ви можете керувати діабетом за допомогою дієти, фізичних вправ, контролю ваги і лікування.
 • Підтримка здорової ваги. Надмірна вага сприяє іншим факторам ризику розвитку інсульту, таким як високий кров’яний тиск, серцево-судинні захворювання і діабет. Втрата ваги може знизити кров’яний тиск і поліпшити рівень холестерину в крові.
 • Дотримання дієти, багатої фруктами і овочами. Дієта, яка містить п’ять і більше порцій фруктів чи овочів, може зменшити ризик інсульту.
 • Фізична активність. Аеробні вправи знижують ризик інсульту по-різному. Вправа може знизити кров’яний тиск, підвищити рівень ліпопротеїнів високої щільності (“хорошого” холестерину), а також покращити загальний стан здоров’я кровоносних судин і серця. Це також допомагає втратити вагу, контролювати діабет і знизити рівень стресу. 30 хвилин діяльності – ходьба, біг, плавання або їзда на велосипеді – дають хороший результат.